Jak zarządzać czasem, gdy jesteś przedsiębiorcą

Opublikowano: 04.06.18Zarządzanie
Jak zarządzać czasem, gdy jesteś przedsiębiorcą

Nastał ten moment, kiedy zdecydowałeś się porzucić swoją posadę w korporacji i założyć własny biznes. W pewnym momencie mogą zacząć nurtować Cię pytania dotyczące zarządzania czasem i jego efektywnym podziałem pomiędzy pracą a czasem prywatnym.

Pewnie chcesz jak najszybciej rozwinąć swoją firmę, jednak nie pozwól, żeby Twoje życie prywatne pozostało tylko wspomnieniem. W artykule znajdziesz kilka wskazówek jak znaleźć złoty środek pomiędzy pracą a czasem wolnym.

Nie martw się, nie jesteś sam z tym problemem. Poszukiwanie optymalnej proporcji w codziennym życiu jest problemem dotyczącym nie tylko początkujących przedsiębiorców. To jest oczywiste, że jeżeli chcesz rozwinąć swoją firmę, to musisz na to poświęcić dużo czasu i energii. Ale powinieneś pamiętać, że zaniedbywanie czasu na relaks i ciągłe poświęcanie go pracy to najszybsza droga do wypalenia zawodowego. A chyba nie chcesz być niezdolny do prowadzenia swojej firmy przez długi czas przez swoją początkową nadgorliwość? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek jak zorganizować swój czas, aby znaleźć złoty środek pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Przeczytaj poniższe porady, jak zarządzać czasem, a może problem efektywnego podziału czasu między pracę i relaks przestanie Cię dotyczyć.

1. Stwórz i trzymaj się reguł oraz procedur

Zatrudniasz ludzi w swojej firmie? Aby zaoszczędzić swój czas, stwórz reguły i procedury. Dzięki nim pracownicy będą wiedzieli, jak postępować w powtarzających się sytuacjach i będą mogli rozwiązać wiele problemów bez Twojego udziału. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na udzielanie ciągle tych samych wskazówek. Ty również się ich trzymaj, bo dzięki nim będziesz mógł wykonać pewne czynności w krótszym czasie. Zamiast za każdym razem od nowa znajdować rozwiązanie na często pojawiający się problem, możesz stworzyć procedurę i następnie za każdym razem postępować według stworzonego schematu oszczędzając swój czas.

2. Wyznacz priorytety

Codziennie masz do czynienia z wieloma zadaniami o różnym poziomie ważności. Znasz sytuację, gdy zadań do wykonania masz więcej niż jesteś w stanie wykonać? Aby zapewnić rozwój swojej firmie, musisz wyznaczać priorytety, które pozwolą Ci na wykonanie wszystkich niezbędnych aktywności. Dzięki wyznaczaniu priorytetów, każdego dnia w pierwszej kolejności wykonasz najważniejsze zadania. Nie starczyło Ci czasu na te mniej ważne? Zamiast zabierać pracę do domu zastanów się, czy możesz zlecić je innym pracownikom lub wykonać je kolejnego dnia.

3. Ustal plan i trzymaj się go

Gdy masz do wykonania jakieś zadanie lub projekt, na samym początku wyznacz szacowany czas jego wykonania. Jeżeli projekt jest bardzo złożony, to podziel go na mniejsze części i dla każdej określ potrzebny czas do wykonania. Oczywiście nie wystarczy, że stworzysz plan projektu, ale jeszcze musisz się go trzymać. Bardzo ważne jest, żebyś ustalał go realistycznie, aby uniknąć późniejszego stresu i rozczarowania. Dzięki planowaniu będziesz w krótszym czasie wykonywał zadania i nie będziesz miał potrzeby zabierania ich do domu.

4. Pamiętaj o wolnym

Nie oszukujmy się, nawet Ty nie jesteś w stanie pracować 24h na dobę 7 dni w tygodniu, nie jesteś maszyną. 😉 Nie zawsze jest to możliwe, ale staraj się nie przynosić pracy do domu. Czas w domu lepiej przeznacz rodzinie i znajomym. Dobrym pomysłem jest wybranie jednego dnia w tygodniu, w którym całkowicie odetniesz się od pracy. Najbardziej dogodnym dniem jest zapewne niedziela, bo wtedy jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś z firmy będzie potrzebował Twojej pomocy. Najlepiej w tym dniu wyłącz komórkę. Dzień wolny, w którym co chwila odbierasz firmowe telefony, nie będzie dla Ciebie upragnionym odpoczynkiem.

5. Wprowadzaj automatyzację do swojej firmy

Oczywiście, nie musisz automatyzować każdego procesu, jaki ma miejsce w Twojej firmie. Wystarczy, że wprowadzisz do swojej firmy programy, które usprawnią jej działanie. Jednym z takich programów jest Firmao CRM, który pomaga optymalizować funkcjonowanie Twojej firmy. Dzięki niemu łatwo będziesz mógł m.in. zarządzać kontaktami z klientami, ewidencjonować czas pracy pracowników, automatycznie wystawiać faktury, zarządzać skrzynką e-mail, korzystać z uproszczonej księgowości. Ale to nie są wszystkie możliwości jakie oferuje system.

Przekonaj się już dziś jak system Firmao CRM pomoże Ci zarządzać czasem. Dzięki niemu usprawnisz wiele procesów i zaoszczędzisz czas, który będziesz mógł poświęcić na odpoczynek.

Wypróbuj 14-dniowe darmowe konto w Firmao i sprawdź jakie funkcjonalności oferuje nasz system.

Author Avatar Damian Janicki

Customer Success Manager. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze klienta. Firmao nie ma przed nim tajemnic. Dzięki ciągłej pracy z klientami, doskonale wie przed jakimi problemami stają firmy bez odpowiedniego oprogramowania.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao