JPK FA – kogo dotyczy obowiązek tworzenia?

Opublikowano: 06.07.18Fakturowanie
JPK FA-kogo dotyczy obowiązek tworzenia?

Co to jest JPK FA?

JPK FA to Jednolity Plik Kontrolny dla Faktur VAT sprzedaży, który będzie przekazywany w postaci elektronicznej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Wśród plików JPK jest to najprawdopodobniej najbardziej złożony pod względem struktury dokument.

Ma ułatwić przeprowadzanie kontroli krzyżowych oraz sprawdzanie zgodności dokumentacji podatkowej z jej źródłami. Stworzenie obowiązku tworzenia tego dokumentu ma na celu usprawnienie działania organów zajmujących się kontrolą podatków.

JPK FA – kto musi tworzyć? Kogo dotyczy obowiązek JPK FA?

Do jego tworzenia są zobligowane mikro, małe i średnie firmy od 1 lipca 2018 roku.

Dokumentu nie trzeba wysyłać co miesiąc, ponieważ przedstawiany będzie przez przedsiębiorców tylko, gdy dostaną takie zapytanie od urzędu.

W początkowym projekcie dokumentów plik JPK miał zawierać faktury zakupowe oraz faktury sprzedażowe. Jednak w późniejszym czasie tworzenia projektu wycofano się z faktur zakupowych. W obecnej formie Jednolity Plik Kontrolny ma obejmować tylko faktury sprzedażowe.

W jakiej formie powinien być tworzony przeze mnie plik JPK FA?

Każdy plik JPK FA musi mieć określony typ. W zależności od tego, co zawiera dany dokument, należy wybrać jeden spośród poniższych:

  • VAT – zwykłe faktury,
  • KOR – faktury korygujące,
  • ZAL – faktura zaliczkowa,
  • POZ – pozostałe.

Co powinien zawierać plik faktury sprzedaży JPK FA?

Jednolity Plik Kontrolny FA jest jedną z najbardziej skomplikowanych form Jednolitych Plików Kontrolnych, ponieważ ma składać się z 92 pól, z czego obowiązkowe jest wypełnienie 43 z nich. JPK FA dotyczy tylko faktur sprzedażowych, zatem  powinien zawierać wszystkie dane, które wymagane są także w tym rodzaju faktur. Struktura JPK FA powinna zawierać m.in.

  • dane firmy
  • data wystawienia
  • numer faktury
  • dane nabywcy
  • data sprzedaży
  • kwoty faktury (obowiązuje podział na wartość netto, stawkę VAT, kwotę VAT oraz wartość brutto)

JPK w systemie Firmao

System Firmao CRM jest na bieżąco aktualizowany do potrzeb naszych klientów oraz wymogów polskiego prawa. Od kiedy istnieje obowiązek tworzenia JPK FA, do systemu została dołączona nowa, wyżej opisana funkcjonalność. W systemie można ją znaleźć wśród innych dokumentów JPK w lewym menu w module Księgowość.

JPK FA w ERP Firmao
JPK FA w systemie CRM i ERP Firmao

Po wygenerowaniu nowego pliku możemy w systemie Firmao przyjrzeć się jego szczegółom. W osobnej zakładce mamy możliwość podejrzeć listę pozycji z faktur, gdzie znajdziemy wszystkie obiekty, które znajdują się na fakturach w wygenerowanym pliku.

Jednolity Plik Kontrolny JPK-FA Firmao
Jednolity Plik Kontrolny generowanie w systemie Firmao

Wypróbuj funkcjonalności JPK VAT, JPK MAG i JPK FA w systemie Firmao przez 14 dni za darmo. Zarejestruj się w systemie tutaj. W celu włączenia JPK skontaktuj się z nami 22 300 1111 lub poczekaj na telefon naszego pracownika, który dopasuje system do Twoich potrzeb.

Przeczytaj także o innych JPK:

Kto jest zobligowany do tworzenia JPK MAG?

JPK VAT w systemie Firmao.

Author Avatar Damian Janicki

Customer Success Manager. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze klienta. Firmao nie ma przed nim tajemnic. Dzięki ciągłej pracy z klientami, doskonale wie przed jakimi problemami stają firmy bez odpowiedniego oprogramowania.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao