Nowy JPK 2020 r. – przeczytaj co się zmieni od 1 października

Opublikowano: 30.09.20Fakturowanie
Nowy JPK 2020 r.

Już od 1 października 2020 podatników VAT zacznie obowiązywać nowa struktura JPK. Aby uprościć proces składania dokumentów, połączone zostaną plik JPK_VAT i deklaracja VAT. Nowa elektroniczna struktura JPK będzie w formie pliku JPK_V7M lub JPK_V7K. W związku z powyższymi zmianami przygotowaliśmy aktualizacje systemu zgodną z nowo obowiązującymi zasadami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak wystawić nowy JPK w systemie Firmao.

JPK_V7M czy JPK_V7K – kogo dotyczy?

Na podstawie zmiany ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 4 lipca 2019 r oraz innych ustaw zaimplementowana zostanie zmiana w zakresie wdrożenia nowego pliku JPK. Nowy plik będzie zawierał dwa możliwe warianty:

JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięczne;

JPK_V7K – dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Co zawiera nowy plik JPK?

Nowy plik składa się z części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej, łącząc w ten sposób deklaracje VAT-7/VAT-7K oraz plik JPK_VAT. Informacje zawarte dotychczas w tych dwóch dokumentach fiskus będzie otrzymywał teraz w jednym, nowym pliku JPK, zależnie od okresu rozliczeniowego JPK_V7M lub JPK_V7K.

Deklaracja podatników składających JPK_V7M, czyli tą za okres miesięczny, będzie zawierała część zarówno deklaracyjną jak i ewidencyjną. Natomiast deklaracja podatników składających JPK_V7K, będzie zawierała część ewidencyjną miesięcznie, a część deklaracyjną kwartalnie.

Zmieni się również zakres raportowania danych. Od 1 października zostanie on poszerzony m.in. o kody towarów i usług oraz kody niektórych dowodów sprzedaży i rodzajów transakcji, którym podatnik będzie miał obowiązek nadać na nowych zasadach.

Kto i kiedy zobowiązany jest złożyć nowy plik JPK?

Zmiany dotyczące składania JPK_V7M lub JPK_V7K, dotyczą jedynie podatników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. Nowy plik JPK zastępuje jedynie deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz JPK_VAT. Zmiana nie dotyczy podatników zwolnionych z VAT – dane raportowane przez nowy plik nie zastąpią składania wszystkich deklaracji VAT. W dalszym ciągu składane będą deklaracje VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 czy VAT-14, VAT-21,VAT-23, VAT-26, jak również informacje VAT-R, VAT-UE, VAT-UEK.

Termin składania deklaracji został ujednolicony dla wszystkich podatników VAT.

Przedsiębiorca rozliczający się za okresy kwartalne, swój pierwszy nowy JPK, który dotyczy października 2020, musi złożyć do 25 listopada. Deklaracja ta będzie składała się jedynie z części ewidencyjnej VAT, podobnie jak JPK_V7K złożony za listopad. Natomiast w terminie do 25 stycznia 2021 r. podatnik będzie zobowiązany złożyć JPK_V7K zawierający część ewidencyjną za grudzień oraz część deklaracyjną za IV kwartał 2020 r.

Klasyfikacja towarów i usług – GTU

Istotną kwestią przygotowania podatnika do złożenia nowej deklaracji JPK jest szczegółowe weryfikowanie tego, co przedsiębiorca sprzedaje i kupuje. Przedmiot sprzedaży lub zakupu będzie musiał mieć przypisany kod GTU jednej z 13 grup towarowo-usługowych. Jest to kluczowa kwestia, która będzie miała odzwierciedlenie w nowo wygenerowanym pliku JPK_V7M lub JPK_V7K.

GTU

Jak wystawić nowy plik JPK w Firmao?

System Firmao aktualizujemy na bieżąco zgodnie z nowymi ustawami i stale zmieniającym się polskim prawem. Już od 1 października wystawisz w systemie Firmao plik JPK według nowo obowiązujących zasad. Aby wystawić plik w systemie Firmao należy przejść do zakładki „Księgowość” i wybrać „JPK VAT”.

JPK

Po kliknięciu na wyżej pokazane pole pojawi się okno tworzenia pliku JPK:

dodawanie pliku JPK

Należy wybrać rodzaj pliku JPK_V7M dla podatników rozliczających się miesięczne lub JPK_V7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Po wygenerowaniu nowego pliku możemy w systemie Firmao przyjrzeć się jego szczegółom. W podglądzie deklaracji mamy możliwość podejrzenia pozycji z faktur, które znajdują się na dokumentach w wygenerowanym pliku. Z poziomu systemu mamy również możliwość przesłania pliku bezpośrednio do urzędu skarbowego – jak to zrobić? Wystarczy pobrać JPK, podpisać go, a następnie wgrać do systemu i wysłać do US.

JPK_V7M

Wypróbuj funkcjonalności dotyczące nowego pliku JPK w systemie Firmao przez 14 dni za darmo. Zarejestruj się w systemie tutaj. W celu włączenia JPK skontaktuj się z nami 22 300 1111 lub poczekaj na telefon naszego pracownika, który dopasuje system do Twoich potrzeb.

Author Avatar Łukasz Magierowicz

Key Account Manager. Wspiera klientów w procesie wdrożenia i konfiguracji systemu Firmao. Posiada rozległą wiedzę na temat systemów CRM. Współpracuje z klientami, aby zrozumieć ich potrzeby i pomóc w dostosowaniu system do ich specyficznych wymagań.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao