Wszystko o JPK – Jednolitym Pliku Kontrolnym

Opublikowano: 27.12.16Fakturowanie

Już od 1 stycznia 2017 roku właściciele MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) mają obowiązek przekazywania do Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny. Wprowadzenie JPK wymaga od przedsiębiorców aktualizacji systemów informatycznych, co może być kosztowne w przypadku, jeśli oprogramowanie to jest w wersji standalone.

Wśród rozwiązań, które umożliwiają łatwe, szybkie i zgodne z wymogami przekazywanie JPK do organów podatkowych należy Firmao. Od stycznia 2017 roku użytkownicy Firmao w wersji Full z modułem „Księgowość” będą mieli możliwość generowania plików JPK VAT.

Daty, zakres, struktury JPK

1 lipca 2016 roku – duże przedsiębiorstwa
1 stycznia 2017 roku – małe i średnie przedsiębiorstwa
1 stycznia 2018 roku – micro przedsiębiorstwa

Od 1 stycznia Jednolity Plik Kontrolny obejmować będzie tylko JPK_VAT – ewidencja zakupu i sprzedaży VAT. Co miesiąc bez wezwania. JPK VAT to jedna z 7 struktur, które obowiązywać będą na wezwanie organu podatkowego (całość) od 1 lipca 2018 roku.

Struktury JPK:

– księgi rachunkowe
– wyciągi bankowe
– operacje magazynowe
– rejestry VAT
– faktury VAT
– PKPiR
– ewidencja przychodów

Jak wysłać JPK?

Już od stycznia 2017 roku udostępnimy dla Państwa wersję 14.1 Firmao pozwalającą na generowanie i wysyłanie JPK VAT z poziomu systemu. Generowanie pliku kontrolnego w paru krokach:
1. na podstawie faktur wystawianych z systemu  Firmao – kilkoma kliknięciami generujemy plik xml
2. przygotowanie metadanych – informacje o pliku, szyfrowanie, rozmiar pliku, suma kontrolna
3. podpisanie pliku podpisem kwalifikowanym
4. przesłanie metadanych
5. odpowiedź Ministerstwa Finansów – jeśli odpowiedź o poprawności pliku jest pozytywna następuje transfer pliku JPK_VAT
6. pobranie UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) oraz sprawdzenie statusu.

Od lutego 2017 roku Ministerstwo Finansów planuje udostępnić alternatywną, bezpłatną metodę podpisania pliku, prawdopodobnie za pomocą Profilu Zaufanego.

Ile kosztuje?

Koszt Firmao z obsługą JPK to 40 zł netto/użytkownik/miesięcznie przy wykupieniu rocznym. Warto zacząć jak najszybciej, aby uniknąć kar. Brak złożenia wymaganej informacji podatkowej, właściwemu organowi, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych (art. 80 § Kodeksu karnego skarbowego)*.

Jak zacząć?

Przez 30 dni mogą Państwo przetestować nasze oprogramowanie bez zobowiązań. Wystarczy założyć bezpłatne konto pod adresem https://firmao.pl/rejestracja/?ref=JPK.
Jeżeli jesteś już naszym klientem, napisz lub zadzwoń do nas! Moduł JPK zostanie uruchomiony.

*źródło: http://ksiegowosc.infor.pl/

Author Avatar Rafał Namieciński

Chief Executive Officer. Wyznacza kierunek rozwoju Firmao. Pod jego kierownictwem Firmao CRM stało się jednym z wiodących systemów CRM w Polsce. Na blogu dzieli się przemyśleniami na temat najnowszych trendów w branży CRM, oferuje wskazówki dotyczące wdrażania i wykorzystania systemów CRM.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao