Poradnik: Jak wystawić fakturę zaliczkową i zaliczkową pro forma

Opublikowano: 01.08.17Fakturowanie
Poradnik: Jak wystawić fakturę zaliczkową, zaliczkową pro forma

Faktura zaliczkowa i/lub proforma w systemie Firmao

W systemie Firmao jest możliwość utworzenia faktury zaliczkowej oraz faktury zaliczkowej pro forma. W momencie, gdy płatność będzie składać się z wielu faktur zaliczkowych, wszystkie z nich będą powiązane ze sobą. Natomiast w momencie generowania faktury końcowej na podglądzie faktury końcowej będzie widoczne podsumowanie całej transakcji. Przeczytaj jak generować faktury zaliczkowe oraz faktury zaliczkowe pro forma oraz jak je konwertować na faktury końcowe.

1. Przechodzimy do tworzenia Faktury klikając na „+” w lewym menu jak na załączonym przykładzie lub na „+ Dodaj” w górnym menu w widoku poziomu listy transakcji.

Fakturowanie online

2. W oknie tworzenia transakcji należy uwzględnić:

  • w polu „Typ transakcji” wybieramy Faktura pro forma
  • w polu „Zaliczka” wpisujemy zaliczkę, w przykładzie została wpisana wartość 109,84.

Następnie tworzymy transakcje poprzez przycisk „Utwórz”.

fakturowanie online okno dodawania

Jeśli przejdziemy do utworzonej faktury, to podgląd faktury pro forma będzie zatytułowana jako „Faktura Pro forma zaliczkowa”.

3. W momencie, gdy wpiszemy kwotę w polu „Zaliczka” to wtedy konwersje Faktury pro forma będziemy mogli wykonać tylko do Faktury zaliczkowej, jeśli kwota w polu „Zapłacono” będzie równa 0.00 konwersję będziemy mogli wykonać do Faktury zaliczkowej lub Faktury VAT.

Faktura zaliczkowa CRM Firmao

  • Gdy nie wpiszemy kwoty w polu „Zapłacono”

faktura proforma

  • Gdy wpiszemy kwotę w polu „Zapłacono”

faktura zaliczkowa

4. Po konwersji Faktura zaliczkowa w momencie podglądu będzie wyglądała następująco:

fakturowanie online CRM

5. Konwersja do faktury końcowej

Z poziomu szczegółów danej Faktury zaliczkowej możemy wystawić Fakturę końcową. W tym celu wybieramy przycisk „Faktura końcowa” w górnym menu  po prawej stronie.  Natomiast jeśli chcemy utworzyć kolejną Fakturę zaliczkową lub Fakturę Pro forma do tego zamówienia wybieramy „Faktura zaliczkowa PRO FORMA”.

Podstawową różnicą między fakturą proforma, a fakturą zaliczkową jest to, że faktura zaliczkowa jest ujmowana w księgach, natomiast fakturę proforma można potraktować jako niezobowiązującą ofertę.

faktury zaliczkowe

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao