Żadna strona nie jest samotną wyspą: dlaczego i jak połączyć się z innymi

Opublikowano: 24.07.23Zarządzanie

Jeśli poczytałeś choć trochę nt. „optymalizacja pod kątem wyszukiwarek SEO”, prawdopodobnie wiesz, że jednym z najważniejszych czynników używanych do określenia rankingu wyszukiwania jest liczba i „moc” innych stron, które prowadzą do Twojej strony. Im więcej innych stron łączy się z twoją stroną i im potężniejsze są te linki, tym lepiej. Większość SEO koncentruje się na uzyskiwaniu wielu dobrych linków do Twojej witryny. Ale nie o to chodzi w tym artykule. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, dlaczego i w jaki sposób powinieneś udostępniać linki do innych.

Dlaczego i jak należy podawać linki wychodzące

Jak już wiemy, to linki sprawiają, że Internet “się kręci”. Bez linków Internet nie ma większego sensu. Linki są również podstawą algorytmu Google PageRank. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, proponuję rzucić okiem na artykuły o Google PageRank. Dlatego też uzasadnione byłoby stwierdzenie, że skoro linki są tak ważne dla Google, to zachęci to ludzi do tworzenia linków wychodzących (i także zniechęci strony internetowe do braku jakichkolwiek linków). Argumentem jest to, że Google opiera się na linkach, które pomagają zapewnić lepsze wyniki użytkownikom. Nic nie jest ważniejsze niż linki między pokrewnymi stronami internetowymi. Google niezbyt polubi Twoją stronę, jeśli Twoja witryna jest bardzo oszczędna z linkami wychodzącymi.

Moja rada: nie staraj się być samotną wyspą – dziel się “miłością” (za pomocą odnośników do innych stron).

Szkolenie Google: Linki oprócz pomocy Google w zasilaniu jej algorytmu PageRank, są również świetnym sygnałem wysyłanym do Google o tematyce jaka jest związana z Twoją witryną. Gdy podasz link do interesującego artykułu lub dwóch kluczowych tematów interesujących Twoją firmę, Google używa tego jako drogi, aby „dowiedzieć się”, na czym polega Twoja witryna. Tak więc, niezależnie od tekstu, który masz na swojej stronie, treści, do których się odsyłasz, są ważnym czynnikiem w szkoleniu Google, aby umiał stworzyć dobry kontekst dla Twojej strony.

Łączenie się we właściwy sposób: podczas udostępniania linków do innych witryn istnieją dwie drogi: sposób odpowiedni i niewłaściwy. Spójrzmy najpierw na niewłaściwy (ale niestety bardzo powszechny) sposób, w jaki ludzie łączą się za pomocą linków.

Niewłaściwy sposób: mamy poprzedni artykuł, który mówi o tym, jak poprawić wyniki wyszukiwania organicznego w Google. Możesz kliknąć tutaj, aby przeczytać ten artykuł.
Zobacz co zrobiłem. Słowo „tutaj” to tak zwany „tekst zakotwiczenia” dla łącza. Jest on niezwykle ważny dla wyszukiwarek, gdy patrzą na linki. Przez to, że słowo „tutaj” jest hiperłączem, pomaga w niewielkim stopniu Google w zakresie wskazówek dotyczących tego, o czym jest strona, do której linkuję. Jest także drugi, o wiele lepszy (i właściwy) sposób:
Właściwy sposób: mamy poprzedni artykuł o tym, jak poprawić wyniki wyszukiwania organicznego w Google.

Drugi sposób jest znacznie lepszy niż pierwszy z wielu powodów. Po pierwsze, link jest łatwiejszy do kliknięcia dla czytelników (od razu wiedzą, do czego prowadzi ten link). Ale ważniejszy jest fakt, że teraz mamy tekst kotwicy jako „jak poprawić wyniki wyszukiwania organicznego w Google”. Gdy algorytmy „widzą” ten link, biorą pod uwagę tekst kotwicy przy określaniu, o co chodzi w stronie docelowej. Powód, dla którego tekst zakotwiczenia jest ważny (w porównaniu z tytułem strony, który ma sam oryginalny artykuł), jest taki, że zazwyczaj, gdy łączysz się z zewnętrznymi witrynami (stronami trzecimi), kontrolujesz tekst zakotwiczenia. Dzięki temu Google uzyskuje zewnętrzny punkt sprawdzania poprawności treści witryny zewnętrznej.

Nadanie witrynie linku to „głos” potwierdzający – a tekst, który używasz, to „głosowanie kontekstowe”, które pomaga Google potwierdzić temat linkowanej witryny.

Podsumowując, zdecydowanie popieram upewnienie się, że udostępniasz linki do stron internetowych z podobną treścią. Przez to nie tylko pomagasz innym w ulepszaniu rankingów wyszukiwania, ale także pomagasz sobie we własnych wysiłkach związanych z optymalizacją strony w wyszukiwarce. Jeśli masz zamiar linkować, poświęć dodatkową minutę i upewnij się, że robisz to we właściwy sposób, korzystając z odpowiedniego zakotwiczenia tekstu.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao