Jak skupić się na wykonywanych zadaniach

Opublikowano: 09.12.19Zarządzanie
Jak skupić się na wykonywanych zadaniach

W dzisiejszym świecie jesteśmy narażeni na wiele różnych rozpraszaczy. Pewnie znasz sytuację, gdy siadasz z dobrą książką w fotelu, aby spędzić godzinkę na czytaniu. Przeczytasz dwa akapity, ale słyszysz dźwięk smsa, więc odkładasz książkę i sprawdzasz komórkę. Po chwili stwierdzasz, że przy okazji sprawdzisz, czy masz nowe maile. Nawet się nie obejrzysz, a już straciłeś godzinę na portalach społecznościowych. Jak tam Twoja książka? Nadal otwarta na tej samej stronie.

Znasz z doświadczenia powyższy przykład? Pewnie nie raz zdarzyło Ci się ciągle rozpraszać, przez co czas przeznaczony na relaks mijał bezpowrotnie i nawet nie wiedziałeś, kiedy to się stało. Ciągłe rozpraszanie utrudnia nam nie tylko wykonywanie zadań w pracy, ale także relaks.

Skupienie w pracy

Rozpraszanie podczas pracy dotyczy zarówno pracowników zdalnych, jak i etatowych. Jednak często rozpraszają ich inne rzeczy. Osoby pracujące w domu narażone są na rozproszenie ze strony np. dzieci czy obowiązków domowych. Dla nich także wchodzenie na portale społecznościowe, czy obejrzenie serialu w czasie pracy, jest nie lada pokusą. Natomiast osoby, które pracują w biurze narażone są na rozproszenie ze strony innych pracowników. Ktoś ma do Ciebie pytanie, inna osoba zacznie głośno rozmawiać przez telefon i Twoje skupienie nagle pryska.

Nauka koncentracji

Koncentracji możemy się nauczyć. Niektórzy błędnie myślą, że koncentracja to nasza cecha wrodzona. W rzeczywistości to cecha, którą możemy wypracować. Warto nauczyć się jak radzić sobie z brakiem koncentracji, ponieważ przez ciągle rozwijającą się technologię, rozpraszaczy będzie ciągle przybywać w Twoim życiu. Warto przygotować się w tej kwestii na wzloty i upadki. Nie zawsze uda Ci się idealnie skoncentrować, rozproszysz się telefonem czy mailem. Jednak się nie poddawaj! Praktyka czyni mistrza, więc zacznij trenować swoją koncentrację już dziś.

Jak skoncentrować się na zadaniach?

Zaplanuj, co będziesz robił

Dobry plan to podstawa. Swoją pracę zacznij od dobrego rozplanowania swoich zadań. Możesz to zrobić przy użyciu kartki i długopisu, ale to nie jest zbyt wydajny sposób. Nie oszukujmy się, żyjemy w erze nowoczesnych technologii i powinniśmy je efektywnie wykorzystywać, aby zwiększyć naszą wydajność. Polecam planować zadania na kalendarzu w systemie Firmao. Dzięki niemu możesz w przejrzysty sposób zaplanować swój tydzień pracy, dzięki czemu nie zapomnisz o najważniejszych rzeczach do wykonania.

Wyłącz wszystko, co Cię rozprasza

Co chwilę dostajesz powiadomienie o nowym mailu czy nowej aktywności na portalu społecznościowym? Wyłącz je. Nic tak nie rozprasza, jak powiadomienia. Człowiek z natury jest ciekawy i od razu chce zobaczyć, co nowego się pojawiło. Najlepiej zaplanuj w swoim dniu konkretny moment, w którym sprawdzisz swoją skrzynkę mailową oraz będziesz korzystał z portali społecznościowych.

Zadbaj o sen i dietę

Mało kto pamięta, ze w koncentracji na zadaniach, kluczową rolę odgrywa także Twoja dieta oraz sen. Gdy ciągle nie dosypiasz, to coraz trudniej utrzymać ci koncentrację. Długo nie pociągniesz na energetykach i kawie. Pamiętaj o przesypianiu min. 7 godzin na dobę.

To co jesz, także ma kolosalny wpływ na Twoje skupienie. Jedząc fast foody i słodycze zapomnij o dobrej koncentracji. Twój organizm potrzebuje wartościowego pożywienia. Nie zapominaj włączyć do swojej diety dużej ilości warzyw i owoców.

Rób przerwy

Im dłużej pracujesz, tym trudniej Ci się skupić. Dlatego tak ważne jest robienie przerw w pracy. W swoim całym dniu. zaplanuj nie tylko czas na skupienie się na zadaniach, ale także na przerwy regeneracyjne. Kilka minut przerwy co godzinkę zbawiennie wpłynie na Twoją koncentrację. Wykorzystaj je na zrobienie herbaty, kawy czy kilka wdechów na świeżym powietrzu.

Wyluzuj!

Codzienny stres negatywnie wpływa na Twoją zdolność do skupienia się, na wykonywanych zadaniach. Ciągłe niewyrabianie się na czas, obawy przed zwolnieniem czy niezadowoleniem przełożonego skutecznie uniemożliwiają skupienie się na zadaniach, przez co popadasz w błędne koło. Najpierw głęboko pooddychaj i uspokój się, a dopiero potem zabieraj się do pracy. W dużym stresie nie skupisz się wystarczająco i nie wykonasz zadań na odpowiednim poziomie.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao