JPK Magazyn – kto jest zobligowany do jego tworzenia?

Opublikowano: 08.02.18WMS
JPK Magazyn - kto jest zobligowany do jego tworzenia?

JPK Magazyn jest to Jednolity Plik Kontrolny dla magazynu zawierający dane dotyczące prowadzonej gospodarki magazynowej, do którego przekazania mogą zostać powołani niektórzy podatnicy.

Jednak wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą magazyn są zobowiązani do generowania i przechowywania plików JPK. Taki dokument należy przekazywać za pomocą informatycznych nośników danych lub elektronicznych środków komunikacji.

Wiele przedsiębiorców zadaje sobie następujące pytania odnośnie JPK Magazyn:

Czy moją firmę obejmuje obowiązek tworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Magazynu? Kto musi tworzyć ten dokument?

JPK MAG musi tworzyć każdy przedsiębiorca spełniający poniższe kryteria:

  • jego działalność obejmuje zarządzanie przynajmniej jednym magazynem;
  • prowadzi obsługę magazynu za pomocą programu komputerowego (prostych jak MS Excel lub bardziej rozbudowanych systemów informatycznych).

Wszystkie firmy (duże, średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa) spełniające te warunki będą miały obowiązek tworzenia JPK Magazyn od 1 lipca 2018 roku w celu okazania na żądanie stosownego organu kontroli.

Jeśli mam kilka magazynów to czy wystarczy stworzyć w oprogramowaniu magazynowym jeden plik JPK Magazyn?

JPK MAG dotyczy ruchów w magazynie. Tak więc jeżeli firma prowadząc swoją działalność operuje wieloma magazynami to musi stworzyć po jednym dokumencie dla każdego. Umożliwia to system Firmao CRM, gdzie mamy możliwość prowadzenia ewidencji wielu magazynów oraz przygotowywania dla nich osobnych plików kontrolnych.

Jpk mag - lista

W jakiej formie powinienem stworzyć JPK Magazyn?

Każdy dokument JPK Magazyn musi się składać z 3 sekcji:

  • nagłówkowa – zawiera informacje, które identyfikują dane przedsiębiorstwo (m.in. data utworzenia JPK, cel złożenia, nazwa firmy, NIP, adres)
  • merytoryczna – informacje dotyczące ruchów w magazynie
  • kontrolna – w tej sekcji znajdują się sumy kontrolne, pozwalające kontrolować czy dane zostały prawidłowo odczytane (np. ilość raportowanych wierszy)

Gdy korzystamy z prostego programu to zachowanie tej struktury będzie naszym obowiązkiem. A czy istnieje przedsiębiorca, który chce poświęcać dodatkowy czas na formalności? Raczej nie. I tu pojawia się również kwestia dotycząca dynamicznych zmian jakie będą wprowadzane z biegiem czasu w polskim prawie, które mogą pociągać za sobą obowiązek aktualizacji zawartości i wyglądu JPK Magazyn. I tak kolejne godziny z życia przedsiębiorcy mogą zostać bezpowrotnie stracone… Jak nie dopuścić do zrealizowania się tego czarnego scenariusza?

Drogi Przedsiębiorco, już dzisiaj wypróbuj Firmao CRM, który zdejmie z Twoich barków obowiązek tworzenia od podstaw JPK Magazyn!

Już w licencji Professional będziesz miał dostęp do modułu Księgowość, który umożliwia w prosty sposób tworzenie wymaganych JPK MAG, nawet w przypadku prowadzenia wielu magazynów.

Firmao CRM rozwiąże także kwestię dotyczącą późniejszych zmian w polskim prawie, ponieważ nasz system jest stale udoskonalany i aktualizowany do obowiązujących przepisów. Ponadto oferujemy darmowy support i profesjonalną obsługę, co gwarantuje naszym klientom wsparcie w przypadku pojawienia się pytań lub wystąpienia niespodziewanego problemu.

Po założeniu konta skontaktuj się z naszym działem wsparcia technicznego (zadzwoń, napisz maila lub skontaktuj się za pomocą Livechata) w celu włączenia modułu Księgowość, który oferuje możliwość tworzenia JPK Magazyn, gdyż nie jest on domyślnie włączony w wersji demo.

Przeczytaj także o funkcjonalności JPK VAT

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao