Grupy cenowe - System CRM i oprogramowanie ERP Firmao

Grupy cenowe

Ważne! Funkcja grup cenowych dostępna jest dla licencji Professional i Enterprise.

W systemie Firmao mamy możliwość definiowania grup cenowych. Możemy traktować je jako dodatkowe cenniki, tworząc nową grupę cenową np. dla firm kupujących nasze towary hurtowo, nakładając mniejszy narzut cenowy.


Jak włączyć obsługę grup cenowych?

W celu włączenia obsługi grup cenowych klikamy awatar w prawym górnym rogu ekranu, a następnie z listy rozwijanej wybieramy „Ustawienia firmy”.


Po lewej stronie klikamy w zakładkę „Produkty i ceny”. Następnie zaznaczamy pole wyboru przy opcji „Włącz obsługę grup cen”.


Włączenie tej opcji wyświetla tabelę, w której możemy:

  • zmienić nazwę grupy cenowej;
  • zmienić wysokość narzutu (marży);
  • ustawić czy dana grupa cenowa ma być aktywna.


Jak ustawić grupę cenową produktu?

W menu górnym klikamy moduł „Produkty/magazyn”, a następnie klikamy zielony przycisk „+ Dodaj”.


Wyświetli się okno tworzenia nowego produktu wraz z możliwością zdefiniowania ceny zakupu oraz cen sprzedażowych w zależności od grupy cenowej.


Gdy uzupełnimy cenę zakupu, pojawi się komunikat, czy system ma automatycznie przeliczyć ceny sprzedażowe, uwzględniając wprowadzoną wysokość narzutu.


Po kliknięciu „Tak” automatycznie uzupełnią się wszystkie widoczne grupy cenowe, które zaznaczyliśmy jako aktywne w ustawieniach firmy.


Jak przypisać grupę cenową do danej firmy?

Możemy zdefiniować grupę cenową dla konkretnej firmy bez konieczności zmiany tej grupy za każdym razem, gdy wystawiamy fakturę bądź tworzymy zamówienie.

W celu przypisania grupy cenowej do firmy klikamy w moduł „Firmy” w menu górnym, a następnie klikamy nazwę firmy, której grupę cen chcemy zdefiniować.


Wyświetlą się szczegóły firmy, a jednym z dostępnych pól będzie „Grupa cenowa”. Klikamy na nie, a następnie z listy rozwijanej wybieramy grupę, którą chcemy przypisać do danej firmy.


Jakie korzyści daje nam zdefiniowanie grupy cenowej dla danej firmy?

Opiszemy to na przykładzie tworzenia faktury sprzedażowej. O tym, w jaki sposób możemy je wystawić, przeczytamy w instrukcji „Wystawianie faktur”.


Przejdziemy zatem do okna tworzenia faktury. Dodany do dokumentu produkt ma domyślnie ustawioną pierwszą grupę cenową — w tym przypadku „A”. Następnym krokiem jest przypisanie firmy. W tym celu klikamy puste pole „Firma” i z listy rozwijanej wybieramy tę, na którą ma zostać wystawiona faktura.


Po wyborze firmy, dla której wcześniej zdefiniowaliśmy grupy cen, pojawi się pytanie czy system ma przeliczyć cenę sprzedażową zgodnie z ustawioną dla firmy grupą cen. Po kliknięciu „Przelicz ceny”, grupa automatycznie się ustawi, a ceny zostaną przeliczone zgodnie z narzutem dla danej grupy.


Funkcja działa również, gdy wystawiamy nową ofertę bądź zamówienie.


Wypróbuj bezpłatnie demo Firmao


Mam kod polecający
Zakładając konto akceptujesz regulamin systemu Firmao. Pełny cennik naszych usług.


Umów się na prezentacjępreview