Poradnik : Jak wystawić fakturę zaliczkową, zaliczkową pro forma

Faktura zaliczkowa i/lub proforma w systemie Firmao

W systemie Firmao Faktura proformaest możliwość utworzenia faktury zaliczkowej oraz faktury zaliczkowej pro forma, w momencie, gdy płatność będzie składać się z wielu faktur zaliczkowych, wszystkie z nich będą powiązane ze sobą, a w momencie generowanie faktury końcowej na podglądzie faktury końcowej będzie widoczne podsumowanie całej transakcji.

1. Przechodzimy do tworzenia Faktury klikając na „+” w menu jak na załączonym przykładzie lub „+ Dodaj” z poziomu listy transakcji:

Fakturowanie online

2. W oknie tworzenia transakcji należy uwzględnić:

  • w polu pt. „Typ transakcji:” wybieramy Faktura pro forma
  • w polu pt. „Zaliczka:” wpisujemy zaliczkę, na przykładzie została wpisana wartość 109,84.

Następnie tworzymy transakcje poprzez przycisk „Utwórz”.

fakturowanie online okno dodawania

Jeśli przejdziemy do utworzonej faktury, to podgląd faktury pro forma będzie ona zatytułowana jako „Faktura Pro forma zaliczkowa”.

3. W momencie, gdy wpiszemy kwotę w polu „Zaliczka:” wtedy konwersje Faktury pro forma będziemy mogli wykonać tylko do Faktury zaliczkowej, jeśli kwota w polu „Zapłacono” będzie równa 0.00 konwersję będziemy mogli wykonać do Faktury zaliczkowej lub Faktury VAT.

Faktura zaliczkowa CRM Firmao

  • Gdy nie wpiszemy kwoty w polu „Zapłacono”

faktura proforma

  • Gdy wpiszemy kwotę w polu „Zapłacono”

faktura zaliczkowa

4. Po konwersji Faktura zaliczkowa w momencie podglądu będzie wyglądać tak:

fakturowanie online CRM

5. Następnie z poziomu szczegółów danej Faktury zaliczkowej jeśli chcemy wystawić Fakturę końcową wybieramy przycisk „Faktura końcowa” u góry, po prawej.  Natomiast jeśli chcemy utworzyć kolejną Fakturę zaliczkową lub Fakturę Pro forma do tego zamówienia wybieramy „Faktura zaliczkowa PRO FORMA”.

Podstawową różnicą między fakturą proformą a fakturą zaliczkową jest to, że faktura zaliczkowa jest ujmowana w księgach, natomiast fakturę proforma można potraktować jako niezobowiązującą ofertę.

faktury zaliczkowe

6. Konwersja do faktury końcowej.

Lista artykułów