Zmiany w prawie 2020: PIT, CIT, VAT

Opublikowano: 07.04.20Biznes
Zmiany w prawie 2020: PIT, CIT, VAT

W 2020 roku zaszło sporo zmian w polskim prawie, zwłaszcza tych dotyczących kwestii przedsiębiorców. Czy wszystkie zmiany będą korzystne dla firm?

 

Przedsiębiorcom, którzy osiągają dochód powyżej 10 tys. złotych, rząd proponuje ulgę, która obniży koszty prowadzenia firmy. Ulga będzie wynosiła 500 złotych. Jedną z kolejnych zmian jest obniżenie CIT z 15% na 9 %, jeżeli dochód przedsiębiorcy wynosi do 2 mln euro. Podniesiony zostanie również czterokrotnie ryczałt, na podstawie którego firmy mogą rozliczać swój PIT. Próg, który wcześniej wynosił 250 tys. euro, teraz ma wynosić 2 mln.

Inne zmiany, które weszły jeszcze w 2019 roku, to m.in.: zerowy PIT dla młodych, czyli osoby, które jeszcze nie ukończyły 26 roku życia, są zwolnione z podatku dochodowego, jeżeli dochód nie przekroczył kwoty 85 528 zł.


Od 1 października przedsiębiorcy mają mniejszą stawkę PIT – z 18% do 17%.

Wspomniany wyżej PIT 17 %, dotyczy firmy, których dochód nie przekracza kwoty 42 764 zł włącznie. Drugi próg podatkowy – 18 % obowiązuje firmy, których dochód przekroczył kwotę 42 764 zł, ale nie był większy niż 85 528 zł. Natomiast PIT wynoszący 32 % dotyczy firm, których dochód przekracza kwotę 85 528 zł.

Warto też wspomnieć o tzw. mikro rachunku podatkowym – można go sprawdzić na stronie podatki.gov.pl. Korzystanie z niego nie wiąże się z uiszczaniem żadnej opłaty – sprawdzamy numer w generatorze i wykorzystujemy podczas przelewu. Korzystanie z niego pozwoli na uniknięcie pomyłek, zminimalizujemy ryzyko wysłania pieniędzy na nieprawidłowy numer konta. Sprawniejsze będzie również płacenie podatków PIT, CIT i VAT, a także upomnień o zapłatę.

Zmiana, które dotkną przedsiębiorców to przede wszystkim obowiązek umieszczenia numeru NIP na paragonie fiskalnym. Ma to ułatwić wystawianie faktur przy paragonach fiskalnych.

Weszły również zmiany w zakresie tzw. ulg na złe długi, wcześniej na złożenie wniosku o ulgę mieliśmy 150 dni, obecnie jest to 90 dni od wskazanego upływu terminu zapłaty.

Author Avatar Łukasz Magierowicz

Key Account Manager. Wspiera klientów w procesie wdrożenia i konfiguracji systemu Firmao. Posiada rozległą wiedzę na temat systemów CRM. Współpracuje z klientami, aby zrozumieć ich potrzeby i pomóc w dostosowaniu system do ich specyficznych wymagań.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao