Monitoring cen w e-commerce – czym jest i dlaczego warto z niego skorzystać?

Opublikowano: 23.08.23Biznes

W dzisiejszym świecie e-commerce, dostosowywanie się do zmian rynkowych stało się kluczowym wyzwaniem dla sprzedawców i producentów. W tej rzeczywistości zautomatyzowane rozwiązania, które pomagają utrzymać konkurencyjność, zyskują na znaczeniu. Jednym z nich jest monitoring cen. Czym dokładnie jest monitorowanie cen w branży e-commerce i dlaczego warto się nim zainteresować?

Czym jest monitoring cen?

W dużym skrócie monitoring cen to proces śledzenia i analizowania zmian w cenach produktów na rynku, ich dostępności oraz ewentualnych promocji lub obniżek. 

Celem monitoringu cen jest uzyskanie aktualnych i dokładnych informacji o cenach konkurencyjnych produktów, co umożliwi Ci lepsze zrozumienie dynamiki rynku, błyskawiczne reagowanie na zmiany oraz dostosowanie własnych strategii cenowych tak, aby zachować konkurencyjność i przyciągnąć nowych klientów.

Dzięki monitoringowi cen:

  • dowiesz się, który z konkurentów oferuje najniższe ceny na rynku,
  • sprawdzisz, jak szeroka jest Twoja konkurencja,
  • zobaczysz, na jakich pozycjach lokują się Twoje oferty e-commerce,
  • będziesz na bieżąco otrzymywać informacje o obniżkach cen oraz akcjach promocyjnych, które przeprowadza Twoja konkurencja. 

Dzięki znajomości rynku i świadomości tego, z jakimi ofertami mają do czynienia konsumenci, możesz skutecznie maksymalizować zyski, w każdym kanale sprzedaży.

Dlaczego warto monitorować ceny w
e-commerce?

W ostatnich miesiącach, koszty zarówno codziennego życia, jak i prowadzenia działalności mocno wzrosły. Zmusiło to kupujących i sprzedawców do szukania sposobów na oszczędności.

Z perspektywy kupujących, ten trend objawia się przede wszystkim w mniejszej wartości koszyka zakupowego. Aż 80% Polaków wybiera najtańsze oferty w sklepach internetowych lub rozważa zamienniki produktów, gdy ich cena jest niższa o 20-30% w porównaniu z oryginałem.

Z kolei, jak donosi DHL Parcel Polska, zainteresowanie klientów zakupami online produktów takich jak żywność, artykuły biurowe, odzież, artykuły dla zwierząt, kosmetyki i suplementy poszybowało w górę. 

Oznacza to po pierwsze, wzrost znaczenia ceny w branży e-commerce, a po drugie – większą konkurencję. 

Wygra ten, kto oferuje najtańszy produkt, a dzięki ogólnodostępnym porównywarkom cenowym, takim jak Ceneo czy Google Shopping znalezienie przez kupujących najatrakcyjniejszych ofert jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. 

Z tego względu monitorowanie cen i bieżące śledzenie sytuacji na rynku stało się dzisiaj koniecznością dla sprzedawców, pragnących utrzymać poziom skuteczności sklepów internetowych, jak również rozwijać swój biznes online. 

Ręczne monitorowanie cen czy automatyzacja? – wady i zalety

Tutaj rodzi się jednak pytanie, od czego zacząć i jak skutecznie monitorować ceny w e-commerce. 

Istnieją dwa rozwiązania: monitorowanie ręczne lub zautomatyzowane, stosowane przy użyciu dedykowanego narzędzia do śledzenia cen.

Obie metody mają swoje wady i zalety.

Ręczne monitorowanie pozornie pozwala na większą kontrolę nad procesem oraz dokładność w analizie danych. Jest to jednak dość fałszywe przekonanie, ponieważ ilość danych jak również wysoka częstotliwość zmian niejednokrotnie uniemożliwiają manualne śledzenie cen, nie mówiąc już o prawidłowym odczytaniu i zastosowaniu pozyskanych informacji. W efekcie Twoje dane mogą być nieaktualne i nieprecyzyjne.

Oczywiście, ręczne śledzenie cen może się okazać pomocne, jeśli prowadzisz niewielki sklep z ograniczonym asortymentem lub zajmujesz się niszową branżą i masz stosunkowo niewielką konkurencję.

Jeśli jednak jesteś sprzedawcą posiadającym duży asortyment, oferujesz swoje produkty w wielu kanałach sprzedaży lub – po prostu – pragniesz się rozwijać – powinieneś poważnie rozważyć wdrożenie automatycznego monitoringu. Oszczędzi Ci to nie tylko czas i pieniądze, ale także uchroni Cię przed ryzykiem popełnienia błędów. 

Innymi słowy, zautomatyzowane monitorowanie cen pozwoli Ci na:

1. Większą sprzedaż: dzięki konkurencyjnym cenom przyciągniesz nowych klientów do Twojego sklepu i w efekcie –  zwiększysz zyski. 

2. Ochronę marży: podczas sprzedaży w internecie wielu sprzedawców zapomina o marży, skupiając się jednie na stworzeniu najatrakcyjniejszej (a więc najtańszej) oferty. Monitoring pozwala uniknąć tej sytuacji i oferować produkty po dobrej cenie zarówno dla kupującego, jak i sprzedawcy.

3. Łatwiejsze podejmowanie decyzji biznesowych: monitorowanie cen umożliwia identyfikację konkurencji, a także śledzenie trendów rynkowych, czy zrozumienie zachowań konsumentów. W efekcie – dzięki pozyskanym informacjom – będziesz mógł łatwiej i szybciej podejmować trafne dla Twojego biznesu decyzje. 

4. Oszczędność czasu: ręczne śledzenie cen wymaga ogromu czasu, cierpliwości oraz uważności. Zautomatyzowanie tego procesu pozwoli Tobie lub Twojemu zespołowi zaoszczędzić godziny monotonnej pracy.

Czy jednak korzystanie z narzędzia do monitoringu cen ma jakieś wady?

Wdrożenie automatyzacji do Twojego sklepu może wiązać się z dodatkowymi kosztami, a czasami również z koniecznością opanowania nowych umiejętności technicznych. 

Patrząc jednak na korzyści płynące z tego rozwiązania, jest to z pewnością wysiłek warty podjęcia. 

Jak wybrać odpowiednie narzędzie do monitorowania cen?

Obecnie na rynku znajdziesz wiele narzędzi lub aplikacji, przeznaczonych do śledzenia konkurencji. Przed wyborem zastanów się jednak, czego dokładnie potrzebujesz oraz w jakich kanałach sprzedajesz lub planujesz sprzedawać swoje produkty. Zwróć więc uwagę na aspekty takie jak: 

  • Zakres danych i częstotliwość aktualizacji –  zidentyfikuj platformy oraz rynki, które pragniesz monitorować. Nie zapominaj też o częstotliwości aktualizacji, jaką dostarczy Ci Twoja aplikacja – im częściej, tym lepiej.
  • Funkcjonalności – sprawdź, czy dana aplikacja oferuje zaawansowane funkcje analityczne, takie jak repricing, alerty cenowe czy wykresy historyczne. 
  • Intuicyjny interfejs –  jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z monitorowaniem cen, nieskomplikowana obsługa narzędzia jest jednym z najważniejszych aspektów.
  • Obsługa klienta i wsparcie techniczne – czasem nawet najprostsze narzędzie może tymczasowo sprawiać kłopoty. Ważne jest, aby w tym czasie dostawca usługi zaoferował Ci szybką i profesjonalną pomoc. 

Monitoring cen w e-commerce – na zakończenie

Podsumowując, monitorowanie cen w e-commerce jest dzisiaj niezbędne do osiągnięcia sukcesu w tej branży. Dzięki analizie konkurencji, śledzeniu dostępności produktów i dynamicznych zmian rynkowych, będziesz podejmować bardziej świadome decyzje cenowe, a to nie tylko oznacza lepszą konkurencyjność, lecz także stwarza szansę na budowanie większej lojalności klientów i zwiększenie sprzedaży.

Choć ręczny monitoring cen nie jest niemożliwy, automatyzacja całego procesu wydaje się znacznie efektywniejszym rozwiązaniem, dlatego warto wdrożyć to rozwiązanie do swojego sklepu i cieszyć się skuteczną strategią cenową. 

Autorem wpisu jest: Dealavo – spółka oferująca rozwiązania do analityki e-commerce dla sklepów internetowych i producentów. Specjalizuje się w oprogramowaniu do monitoringu i automatyzacji cen dla e-sklepów oraz rozwiązaniach z zakresu DPSM (Distribution, Pricing, Shelving, Merchandising) dla producentów. Dealavo działa międzynarodowo, monitorując tysiące stron w ponad 30 krajach.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao