Docenianie pracowników

Opublikowano: 13.01.20Zarządzanie
Zaangażowany pracownik

Kilka tygodni temu omówiliśmy po czym rozpoznać nieprofesjonalnego pracownika. Dzisiaj się skupimy na pracownikach zaangażowanych w swoją pracę i działanie firmy. Zastanawiasz się po czym rozpoznać czy zatrudniasz profesjonalnego pracownika? Po przeczytaniu poniższego artykułu nie powinieneś mieć problemu z identyfikacją takiej osoby. Warto go docenić w odpowiednim czasie, bo niedoceniony pracownik może uciec do innej, bardziej szanującej go firmy.

Kim jest dla Ciebie zaangażowany pracownik?

Na początek powinieneś zastanowić się, co to dla Ciebie dokładnie znaczy, że pracownik jest zaangażowany. Najlepiej posiłkuj się definicją tego słowa. W internecie znajdziesz wiele definicji, które sprowadzają się do tego, że ktoś zaangażowany to osoba, która wkłada w swoje działanie dużo wysiłku i czasu. Może dla Ciebie najbardziej zaangażowanymi pracownikami, będą Ci wyrabiający najwięcej nadgodzin albo charakteryzujący się ponadprzeciętną efektywnością w wykonywaniu powierzonych zadań?

Czy rozmowa kwalifikacyjna pozwala rozpoznać zaangażowanie pracownika?

Trudno ocenić daną osobę, czy na 100% jest materiałem na zaangażowanego pracownika. Jednak możesz dostrzec kilka symptomów, które mogą wskazywać, że nowy pracownik będzie charakteryzował się ponadprzeciętnym zaangażowaniem.

Sposób wysłania maila z CV

Zazwyczaj kandydaci wysyłają swoje CV w mailu. Zwróć uwagę czy to tylko pusty mail z załącznikiem. Jeśli zawiera treść, to już wskazuje na większe zaangażowanie. Dodatkowo sprawdź czy nie ma literówek lub błędów. To także świadczy, że takiej osobie zależy na tej pracy i będzie bardziej zaangażowana w działalność Twojej firmy.

Forma i zawartość CV

Zwróć uwagę, czy przesłane CV jest oryginalnie napisane czy stworzone z popularnego szablonu. Jeśli widać , że CV jest samodzielnie wykonane przez pracownika to ważna wskazówka, że taka osoba będzie zaangażowana w swoje zadania. W miejscu, gdzie pracownik przedstawia swoje doświadczenie, sprawdź czy opisuje ono działania pasujące do profilu Twojej firmy. Jeśli nie, prawdopodobnie taki pracownik jedno CV wysyła do wielu firm i nie angażuje się w swoje zadania.

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna także może dać Ci kilka wskazówek. Jeśli kandydat jest dobrze przygotowany, wie czym dokładnie zajmuje się firma oraz orientuje się w sytuacji na rynku, to jest to mocna wskazówka, że pracownik będzie zaangażowany w swoje zadania.

Warto także zwrócić uwagę czy w przeznaczonym na to momencie kandydat ma do nas jakieś pytania. Osoba, która z zaangażowaniem podchodzi do tematu szukania pracy z pewnością będzie miała jakieś wątpliwości, które będzie chciała rozwiać.

W jakich działaniach możesz zauważyć zaangażowanie swojego pracownika?

A co w przypadku, gdy chcesz sprawdzić czy masz zaangażowane osoby wśród już zatrudnionych pracowników? Obserwując zatrudnione osoby pod pewnymi względami, możesz zidentyfikować pracowników najbardziej zaangażowanych. Najbardziej zaangażowani pracownicy zgadzają się z misją i celami firmy. Wszystkie zadania wykonują sumiennie i nie mają poczucia, że są one bezsensowne. Zaangażowany pracownik nie ma także problemu z własną organizacją zadań, wychodzi często z inicjatywą i działa dla największego dobra firmy.

Zaangażowani pracownicy są siłą napędową każdej firmy, więc nic dziwnego, że każdy pracodawca chce zatrudnić jak najwięcej zaangażowanych pracowników. Warto przyglądać się zatrudnionym pracownikom, żeby doceniać tych zaangażowanych oraz motywować mniej zaangażowane osoby do pracy.

Author Avatar Łukasz Magierowicz

Key Account Manager. Wspiera klientów w procesie wdrożenia i konfiguracji systemu Firmao. Posiada rozległą wiedzę na temat systemów CRM. Współpracuje z klientami, aby zrozumieć ich potrzeby i pomóc w dostosowaniu system do ich specyficznych wymagań.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao