ERP dla B2B

Opublikowano: 14.12.21ERP
ERP dla B2B

Systemy ERP mają długą historię, istniały zanim aplikacje SaaS zawładnęły światem. Stały się podstawowymi systemami dla firm produkcyjnych i dystrybucyjnych, ze względu na ich drobiazgowy charakter. Systemy te są zbudowane tak, aby uwzględniać wszystkie aspekty procesów biznesowych firmy, od finansów i logistyki po produkcję, planowanie i przetwarzanie zamówień.

Jako liderzy mający spore doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań ERP, w tym artykule zajmiemy się różnicami między systemami ERP i SaaS oraz wyjaśnimy, w jaki sposób systemy ERP mogą najlepiej działać w organizacjach B2B.

Systemy te zmieniają życie firm wykorzystujących je do codziennych zadań. Są to potężne narzędzia usprawniające biznes, które zapewniają przejrzystość i łatwość przetwarzania w złożonych organizacjach. Jedną z ich najważniejszych możliwości jest niezwykła elastyczność w dostosowaniu się do np. dowolnego przepływu pracy, niezależnie od złożoności lub dziedziny branży.

Dlatego każde wdrożenie systemu ERP dla każdej firmy jest wyjątkowe. Jedna firma nie może skopiować wykonania innej firmy, nawet jeśli oprogramowanie jest takie samo, a ich modele biznesowe są bardzo podobne.

Jeśli chodzi o elastyczność systemów ERP, to istnieją pewne wyjątki, szczególnie w segmencie ERP w chmurze. Zasadniczo, niektóre z wczesnych systemów ERP w chmurze zostały wprowadzone na rynek w celu rozwiązania prostych modeli biznesowych i przepływów pracy dla mniejszych firm. W związku z tym są znacznie bardziej opłacalne.

Systemy ERP są ograniczone do wykonywania pracy dla użytkowników wewnętrznych firmy, a nie dla użytkowników zewnętrznych (klientów). Dodatkowo nic w ich używaniu nie jest trywialne. W rzeczywistości personel firmy wymaga długich szkoleń, aby zapoznać się z całym systemem ERP. Oczywiście w ciągu ostatnich kilku lat wielu dostawców ERP tworzyło oprogramowanie SaaS skierowane na zewnątrz, aby umożliwić interakcję między wewnętrznymi użytkownikami firmy a ich klientami końcowymi. Doprowadziło to do kilku fuzji i przejęć w tej przestrzeni.

Nasze doświadczenie pokazuje, że postęp w rozwoju oprogramowania SaaS lub innych technologiach przeszedł długą drogę. Współpracujemy z tysiącami klientów i dostawców, a systemy ERP są głównie przystosowane dla użytkowników wewnętrznych w celu usprawnienia wewnętrznych procesów przepływu pracy, a nie dla klientów zewnętrznych.

Odkryliśmy, że lepiej jest oddzielić dwa światy użytkowników wewnętrznych firmy i klientów zewnętrznych za pomocą interfejsów API i EDI, są one technologiami typu open source, które dostawcy ERP wykorzystują do integracji z oprogramowaniem SaaS. W ciągu ostatniej dekady interfejsy API i EDI zrobiły ogromny krok naprzód ze względu na ich otwarty charakter, a także rozwinęły się i zyskały popularność. Służą jako złoty standard komunikacji w celu integracji między różnymi systemami, takimi jak ERP i SaaS.

Krótko mówiąc, skupiając się na każdym użytkowniku wewnętrznym i kliencie zewnętrznym z osobna, możesz opracować idealne rozwiązania dla każdej grupy.

Podsumowanie

Wdrożenie systemu ERP dla użytkowników wewnętrznych organizacji powinno obsługiwać wiele działów, takich jak sprzedaż, zakupy, wsparcie, finanse, logistyka. Z drugiej strony klienci końcowi, korzystający z usług tej samej firmy, potrzebują wysoce funkcjonalnego SaaS, wykonanego w najnowocześniejszych technologiach internetowych, do tworzenia oprogramowania.

Możliwe jest pokonanie złożonych problemów związanych ze współpracą różnych systemów przy użyciu nowoczesnych technologii API i EDI. W sferze B2B stało się to niezbędnym procesem, ponieważ firmy, które chcą zostać liderami technologii w swoich konkretnych dziedzinach, potrzebują tych podstawowych narzędzi.

Zadbaj już dziś o swoją firmę z Firmao ERP.

Nie zapomnij o udostępnieniu artykułu!
FacebookTwitterMessengerLinkedIn

Related articles

Wypróbuj bezpłatnie Firmao